2018 Southwest Bach Festival Schedule

PLEASE READ THE IMPORTANT NOTE:

Contestants will need to fill out two copies of Evaluation form with their entry number, category number, and repertoire.

Please have your evaluation form ready before enter the contest room.
You can download evaluation form from HERE

(You can press Ctrl+F to search your name or category in this page)

It is recommended that contestants arrive 15 minutes before their performance time (which can be found on the website) so that they have enough time to fill out their forms.

Please contact Satori Strings immediately if there any misspellings are found. This is necessary for the awards’ nameplates.

Contest results will be posted on the front door 30 minutes after your contest time.

Sunday March 4, 2018 (All String Categories Room A)

9:30 AM – 10:30 AM

Entry No. Category No. Name
1 VN/EB6 Max Lee
2 VN/EB7 Victor Lee
3 VN/ER7 Emmy Situ
4 VN/EM7 Angie Li
5 VN/EB9 Ellie Wu
6 VN/EB10 Charlene Pau
7 VN/ER10 Cathleen Lu
8 VN/EM10 Makayla Wang
9 VN/ER11 Audrey Lau
10 VN/EC11 Emily Wu
11 VN/ER13 Ian Lau
12 VN/JB10 Josh Lee
62 VN/JB11 Samuel Hsu
13 VN/QM11 Lucy Pang
14 VN/QC13 Shirya Velichala

10:30 AM – 11:30 PM

Entry No. Category No. Name
16 VN/QB10 Sophia Priwer
17 VC/EB8 Isaac Priwer
18 VC/QB8 Myliah Ishitobi
19 VC/QB10 Jadon Lee
20 VC/QB12 Brian Nguyen
21 VC/EB16 Yehee Shin
22 VC/JB18 Yeseom Cho
15 VN/QB9 Kyouka Eriguchi
23 VN/OB7 Emily Dai
24 VN/OB9 Anson Fong
25 VN/OB9 Heath Chung
26 VN/OB10 Victoria Chen
27 VN/OB10 Sophia Priwer

11:30 AM – 12:15 AM

(Lunch Break)

12:15 AM – 1:15 PM

Entry No. Category No. Name
28 VC/OR14 Edmund Lee
29 VC/OB13 Rachel Lee
30 VC/OC8 Zitong Lei
31 VN/OR7 Emily Dai
32 VN/OB11 Jerome Lu
33 VN/OB11 Luke Haenisch
34 VN/OB9 Camellia Chen
35 VN/OB13 Mana Tatsuki
36 VN/OB13 Jamie Haenisch
37 VN/OB13 Gerard Allen Paredes
38 VN/OR11 Jerome Lu
39 VA/OB10 Samuel Tatsuki

1:15 AM – 2:15 PM

Entry No. Category No. Name
40 VN/OC12 Erin Li
41 VN/OR12 Andre Chen
56 VN/OM15 Brandelyn Nie
42 VN/OB11 Elain Zhang
43 VN/OB11 Lillian Feng
44 VN/OR12 Vivien Chen
45 VN/OR12 Shannon Cheng
46 VN/OR13 Wonyoung Song
47 VN/OB14 Dustin Huang
48 VN/OB16 Stephen Dai
49 VN/OM17 Sunny Jong
50 VN/OB17 David Zhu

2:15 PM – 2:30 PM

(Break Time)

2:30 PM – 3:30 PM

Entry No. Category No. Name
51 VN/PB9 Seaena Kim
52 VN/PC12 Rey Kao
53 VA/PR15 Dennis Rui
54 VN/PR14 Grace Liang
55 VN/PB10 Madeline Son
56 VN/PB11 Angela Hernandez
57 VN/OR13 Annali Maria Wirtz
58 VN/OB15 Sarah Sturdevant
59 VN/OB17 Robert Sturdevant
60 ND/OBC11 Madeline Son, Angela Hernandez
61 ND/QB17 Sarah Sturdevant, Robert Sturdevant

3:30 PM – 4:00 PM

(Grand Prize Award’s Ceremony)

Sunday March 4, 2018 (All Categories Room B)

9:30 AM – 10:30 AM (Piano)

Entry No. Category No. Name
61 PN/EM10 Alina Djalilov
62 PN/ER10 Anna Li
63 PN/JB10 Erwin Huertas
64 PN/JC10 Kseniya Kim
65 PN/JR11 Sophia Lachinov
66 PN/JR13 Jessie Huang
67 PN/JR15 Kawira Kiruja
68 PN/JC15 Malina Adams
69 PN/QB11 Chloe Wong
70 PN/QC13 Ethan Wong
71 PN/OB11 Lillian Feng
72 PN/OR11 Jerome Lu